"Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały ..." Żołnierze wyklęci Pomorza i Kujaw

phoca thumb l zdjcie 12.05.2017 11 36 00Niedawno w Zespole Szkoł w Prątnicy pojawiła się wystawa dotycząca Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku z Delegaturą w Bydgoszczy. Scenariuszem i realizacją, a także poszukiwaniem informacji, tekstów i wyborem materiałów zajęła się dr Alicja Paczoska-Hauke. Korektę dokonała Anna Świtalska- Jopek. Informacje zostały przygotowane dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Byli to bowiem bojownicy podziemia niepodległościowego, którzy w powojennej Polsce stawiali opór komunistycznej władzy. W wystawie opisano ich działania, które polegały na atakowaniu oddziałów zbrojnych Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Żołnierze wywodzili się głównie z Armii Krajowej, która miała nadzieje na przywrócenie Polsce niepodległości. Działania tego podziemia zakończyły się klęską pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Ponadto 20 tysięcy żołnierzy zginęło w więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Innych wywieziono do łagów w ZSRR lub skazano na długoletnie kary pozbawienia wolności. Wyrazem uznania dla ich zasług było ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca. Nad wystawą czuwała pani Jolanta Ziółkowska.

Oliwia Gumowska

Galeria >>


Święto szkoły. Otwarcie lapidarium

IMG 092910 Maja 2017r. w Zespole Szkół w Prątnicy obchodzone było święto szkoły.Tego dnia również odbyło się uroczyste otwarcie Lapidarium geologicznego, którego pomysłodawcą była p.Iwona Fidora . Przy realizacji projektu pomagali również p.Dariusz Licznerski , p.Iwona Czyżyk, p.Alicja Szarzyńska (Kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej ) oraz p.Kazimierz Marszelewski ,który jest właścicielem kopalni kruszywa w Glaznotach ,z której zostały przywiezione nasze głazy narzutowe.

Na początku uroczystości wszystkich przybyłych gości powitała dyrektor p. Marianna Krajewska . Swoją obecnością zaszcili nas m.in : zastępca wójta Gminy Lubawa - Marian Licznerski , radny powiatu iławskiego - Marian Golder , dr Wiesław Skrobot , Elżbieta i Kazimierz Marszelewscy , radni gminy , sołtys . Archeolog dr Wiesław Skrobotek przygotował wykład na temat głazów . Później odbyła sie część artystyczna , w której brali udział uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej . W programie były tańce , śpiewy , recytacja wierszy .

Julia Skręta i Gosia Karczewska

Galeria zdjęć, film (e-lubawa.pl) >>


Konkurs recytatorski etap miejsko - gminny

28 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie odbył się miejsko - gminny etap konkursu recytatorskiego. Wśród jego uczestników nie mogło zabraknąć także uczniów naszej szkoły, którzy zostali docenieni przez jurorów.

Reprezentanci klas I-III: Katarzyna Kitłowska i Jan Burdach, będący pod opieką pani Marioli Kliniewskiej otrzymali wyróżnienia, natomiast Oliwia Gumowska - uczennica klasy I gimnazjum, znajdująca się pod opieką pani Ewy Kasprzyckiej zakwalifikowała się do etapu powiatowego, który odbędzie się 8 maja. 

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. :)


Konkurs recytatorski - etap powiatowy

phoca thumb l zdjcie 08.05.2017 13 07 54 18 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie odbył się powiatowy etap konkursu recyatorskiego, w którym udział wzięła uczennica naszego gimnazjum Oliwia Gumowska, której opiekunem jest pani Ewa Kasprzycka. Wierszem Wisławy Szymborskiej oraz fragmentem prozy Ewy Nowak Oliwia zapewniła sobie udział w konkursie wojewódzkim. Gratulujemy sukcesu i mocno trzyamy kciuki.

Galeria zdjęć >>

 

 

 

 


Pomóż potrzebującym psiakom

Pomóż nakarmić schroniskowe brzuszki!

 Kochani zwracamy się do Was o pomoc w zorganizowaniu jedzenia dla psiaków ze Schroniska w Iławie.

Zwierzęta pilnie potrzebują:

ryżu,

makaronu

i kaszy jęczmiennej

oraz karmy

Schronisku udało się pozyskać mięsko, ale do stworzenia pełnowartościowego posiłku, jest potrzebny tzw. „wypełniacz”, którego niestety im brakuje.

Na wagę złota jest dla nich też karma dobrej jakości. Mają kilka psów z chorą wątrobą i zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Psiaki te muszą dostawać specjalistyczną karmę i nie mogą jeść tego, co inne zwierzaki.   

ZBIÓRKA RYŻU, MAKARONU, KASZY JĘCZMIENNEJ I KARMY BĘDZIE TRWAŁA OD 4 DO 26 MAJA !!!

ŻYWNOŚĆ  I KARMY DLA ZWIERZĄT MOŻNA PRZYNOSIĆ  DO PANI KOCHAŃSKIEJ  DO SALI NR 18.  

W RAMACH PODZIĘKOWAŃ ZA DOBRĄCZYNNOŚĆ OTRZYMACIE OD 10 DO 15 PKT PLUSOWYCH . 


Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Kontakt

Zespół Szkół w Prątnicy
Prątnica 9
14-260 Lubawa
tel./faks + 48 89 645 04 40

Szkoła na Facebooku