Andrzejki klas 1-3

W wigilię św Andrzeja, czyli 29 listopada uczniowie klas I-III naszej szkoły bawili się, poznając tradycje związane z andrzejkami. Dowiedzieli się, że na andrzejkach kiedyś spotykały się tylko panny, natomiast kawalerowie wróżyli sobie na katarzynkach – 24 listopada, w wigilię św Katarzyny. Wróżby, które wszyscy obecnie traktujemy z przymróżeniem oka, służyły dobrej zabawie i integracji klasowych zespołów. Z uśmiechem na twarzach uczniowie ustawiali węże z butów, próbowali poznać wykonywane przez siebie w przyszłości zawody, odgadywali imiona przyszłych sympatii. Precyzyjnie odmierzali odległość, by trafić monetą do miseczki z wodą. Z apetytem zjadali ciasteczka, żeby odczytać słowa umieszczone na karteczkach wewnątrz słodkości. Z niebywałą starannością, pod uważnym okiem wychowawczyń przelewali roztopiony wosk przez dziurkę od klucza. Najwięcej emocji wzbudziło odszyfrowywanie obrazów utworzonych przez cienie figurek ulanych z wosku. Tu wyobraźnia uczniów sięgała daleko – na ścianie widzieliśmy buty, domowe zwierzęta, lwy, papugi, grożne smoki, anioły z rozłożonymi skrzydłami, a nawet kontynenty. Czas zabawy przeplatanej tańcami do dziecięcych hitów umilał wszystkim słodki poczęstunek.

BK