Zakończenie projektu u przedszkolaków

Rok 2018 to niezwykle ważny czas dla naszej ojczyzny – w tym właśnie roku przypada bowiem 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego też względu  już od maja 2017 roku w naszej szkole powstał projekt pt. ” Książka – mój przyjaciel – czytam, bo lubię”.  Projekt był realizowany w grupie przedszkolnej przez jej wychowawce panią Annę Jędrzejewską, która do współpracy zaprosiła panie: Joannę Sendlewską i Ewę Kasprzycką. Głównymi celami projektu były: szerzenie patriotyzmu i zamiłowania do mowy ojczystej, propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, stworzenie książki, otwarcie klasowej biblioteczki. Jego realizacja rozpoczęła się w maju 2017 roku,  a zakończyła w czerwcu 2018. Działania rozpoczęły się od wspólnego stworzenia szkolnej biblioteczki, do której powstania przyczynił się każdy uczeń, przynosząc wybraną książkę ze swojego domu. Aby zaszczepić w najmłodszych uczniach pasję do czytania – kolejnym punktem realizacji projektu było codzienne czytanie, w którym na zmianę uczestniczyły panie koordynatorki. Maluchy mogły zobaczyć, że czytanie nie jest trudne ani nudne, ale może być dla wszystkich wspaniałą zabawą, dlatego też dzieci uczestniczyły w dyskusjach, quizach i przedstawieniach kukiełkowych przygotowanych na podstawie przeczytanych dzieł literatury dziecięcej. Kiedy zasób lekturowy był już dość duży, przed uczniami stanęło kolejne zadanie. Zgodnie z realizacją założeń programowych każdy uczeń wraz ze swoim rodzicem podjął próbę napisania autorskiego dzieła. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie w naszej szkole. Historie stworzone przez naszych małych autorów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród starszych uczniów.

Nie można by czytać dzieł polskich klasyków i zachwycać się pięknem mowy ojczystej gdyby nie biblioteki. Dlatego też nasi uczniowie, w trakcie realizowania projektu,odwiedzili bibliotekę szkolną i gminną. Tam zapoznali się ze sposobem tworzenia księgozbioru, jego przechowywania  i udostępniania czytelnikom. Każdy chętny przedszkolak miał okazję założyć kartę czytelnika oraz wypożyczyć interesującą go książkę. Ze względu na to, że przed uczniami stało nie lada wyzwanie, jakim było stworzenie i wydanie prawdziwej książki, przedszkolaki obejrzały serię filmów edukacyjnych, z których dowiedzieli się, jak powstaje książka. Od stycznia 2018 rok zaczęły się prace nad tworzeniem dalszych losów Kopciuszka. Ich efektem była książka pt. „Królewskie życie Kopciuszka”, która powstała pod redakcją opiekunek projektu, pomocy technicznej udzieliła pani Iwona Fidora, a której autorami, zarówno tekstu jak i ilustracji, są dzieci.

Nadszedł wielki dzień – 07 czerwca 2018 roku, który stał się uwieńczeniem ponad rocznej pracy wielu osób. Doszło do otwarcia KLASOWEJ BIBLIOTECZKI. Do sali przedszkolaków przybyli zaproszeni goście: pan dyrektor Dariusz Liberacki, oraz panie bibliotekarki – pani Agnieszka Rozwadowska i pani Genowefa Lewandowska. Przedszkolaki powitały przybyłych, po czym zaprezentowały krótki program artystyczny, w którym nie zabrakło utworów polskich poetów, takich jak np. Stanisław Jachowicz. Tuż po części artystycznej nastąpiło przecięcie wstęgi i uroczyste otwarcie, po którym zaproszeni goście i panie koordynatorki przystąpili do czytania dzieła przedszkolaków.

Czytając książki stajemy się mądrzejsi i bardziej wrażliwi na świat. mamy nadzieję, że ta roczna przygoda z książką, w której uczestniczyły nasze przedszkolaki,  nie zakończy się nigdy. Książkowe krainy, które odwiedzą, ukształtują ich wyobraźnię, życiową mądrość i poczucie piękna. Życzymy naszym uczniom i sobie, aby książki na zawsze stały się ich nieodłącznymi przyjaciółmi, którzy z pewnością nigdy nie zawiodą.