Lekcja w terenie

Czy można chodzić po chmurach? Przedszkolaki z grupy 5-6 latków przekonały się o tym, że tak. Wystarczą do tego dobre chęci i wyobraźnia.

14 maja 2018 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę na łąkę. Celem zajęć było kształtowanie wrażliwości na otaczający nas świat przyrody oraz zebranie roślin do klasowego zielnika. Podczas spaceru okazało się, że doskonała zabawa z klasowymi przyjaciółmi może stać się okazją do zdobywania wiedzy ( nie tylko w przedszkolnej sali). Dzielne przedszkolaki nie próżnowały.  Z ogromnym zapałem szukały ciekawych gatunków roślin, opisując je, porównywały ich wygląd, określały zapach. Wszystkim tym czynnościom towarzyszył prawdziwy ptasi koncert, przygotowany jakby specjalnie dla nich.

Zmęczone spacerem dzieci,  spragnione odpoczynku,położyły się na łące.Wtedy to, kiedy przestały pracować mięśnie, obudziła się wyobraźnia. Wyciągnięte wysoko w górę nogi dzieci sięgnęły chmur. I wówczas spacer po nich stał się możliwy i dostarczył przedszkolakom wielkiej radości.

Powrotna wędrówka pokazała, że wspaniały świat przyrody przygotował dla naszych dzieci dużo więcej niespodzianek. W trawie czekał na nie ślimak , a każdemu krokowi dzieci towarzyszył biały motyl, który co jakiś przysiadał na źdźbłach trawy, aby odpocząć.

Koniec spaceru nie oznaczał jednak końca pracy. Wszystkie przyniesione przez dzieci rośliny zostały odnalezione w roślinnym przewodniku, nazwane i przyklejone na kartkę. Dzięki temu powstał prześliczny zielnik, który będzie doskonałym źródłem wiedzy także dla innych grup przedszkolaków.